Wielka Puszcza (z niem. Grosse Wildnis, wildnis - pustkowie) - średniowieczne określenie kronikarzy na wyludniony puszczański obszar, położony na kresach państwa zakonnego, graniczący od południowego wschodu z Litwą , a od południa z Mazowszem. Wcześniej zamieszkany był przez Galindów (dlatego nazywany bywa także Puszczą Galindzką) oraz Jaćwingów.

Wikipedia

Teren Puszczy Galindzkiej zamieszkiwał pruski lud Galindów. Od wielu lat wśród historyków i archeologów powszechna jest opinia, że kres, zarówno Galindom, jak i lasom, które były środowiskiem ich życia, położyła ekspansja krzyżacka oraz prowadzona przez Zakon Krzyżacki rabunkowa gospodarka leśna i systematyczna akcja kolonizacyjna rozpoczęta w XIV wieku. Wyniki najnowszych badań paleobotanicznych wskazują, że trwałe wylesienie sporych powierzchni tej puszczy nastąpiło przez Galindów już w X-XI wieku.
Po pokonaniu Galindów, początkowo wyludniony obszar Wielkiej Puszczy rozciągał się w całych południowych Prusach i na pograniczu prusko-mazowieckim i prusko-litewskim. Po podboju przez Zakon Prus Górnych i Warmii w XIV wieku stopniowo był kolonizowany od zachodu i północy. Na mocy pokoju mełneńskiego z 1422 roku wytyczono granice między Państwem zakonnym, Polską a Litwą, co dało początek zorganizowanemu osadnictwu.
W XV wieku nieskolonizowany obszar Wielkiej Puszczy obejmował komturie (później starostwa w Prusach Książęcych od 1525 r.): piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie).
Pierwsza faza kolonizacja Wielkiej Puszczy w XV i XVI w. odbywała na południu z dużym udziałem ludności polskiej z Mazowsza (Mazurzy), stąd z czasem obszar ten został nazwany "Pruskim Mazowszem" lub "Pruskimi Mazurami";, a potem skrótowo Mazurami . Jej wschodnią i północną część natomiast zasiedlali również osadnicy litewscy i żmudzcy, stad znana jest jako Litwa Pruska . Duża część osadników pochodziła również z wcześniej zasiedlonych obszarów Prus
Drugą fazę kolonizacji tych obszarów leśnych w Prusach Książęcych (a później w Królestwie Prus ) realizowano w ramach osadnictwa szkatułowego od połowy XVII wieku.
Południowa część Wielkiej Puszczy należąca do Mazowsza stała się znana jako "Zagajnica", a później Puszcza Kurpiowska i była kolonizowana dopiero od II połowy XVII wieku przez osadników z innych części Mazowsza oraz Mazurów z Prus (zwanych "Prusikami").
Dane zaczerpnięte z  
Wielka Puszcza - Grosse Wildnis
Wielka Puszcza, pierwotna puszcza zwana także Galindzką, na cześć jednego z plemion pruskich ją zamieszkujących, Galindów, była obszarem leżącym na kresach ziem pruskich i po podboju Prus przez zakon podlegała jego władzy zwierzchniej. Obszar ten pokrywa się w dużej mierze z Mazurami i graniczył od wschodu z Litwą a od południa z polskim Mazowszem. Pozostałości wielkiej puszczy : puszcza Borecka, Piska i Romincka są jednymi z niewielu pozostałości puszcz pierwotnych w Europie
Wraz z końcem podboju Prus w 1283 ruszyła akcja kolonizacyjna mająca na celu uczynienie obszaru puszczy galindzkiej użytkowym. Kolonizacja trwała 200 lat i rozpoczęła się od budowy szeregu zamków budowanych w kierunku wschodnim, stawianych coraz to głębiej na terenie puszczy. Pierwszym z zamków zbudowanych podczas kolonizacji wielkiej puszczy był zamek w Dąbrównie (Gilgenburg) zbudowany w 1316 roku, następnym był zamek w Giżycku (Lötzen) zbudowany w 1341 roku, kolejnymi były zamki w Piszu (Johannisburg, 1345), Olsztynku (Hohenstein ,1349), Szczytnie (Ortelsburg, 1360) i Ełku (Lyck, 1398) gdzie pierwsze wsie lokowano już na początku XV wieku. Kolonizacja polegała na sprowadzaniu w miejsce przetrzebionych pierwotnych mieszkańców puszczy, Galindów i Jaćwingów, osadników z terenu Niemiec i sąsiedniego Mazowsza. Zajmowali się oni głownie karczowaniem lasu i zakładaniem pól na wyrwanych puszczy połaciach ziemi. Następne fale osadnicze składały się z protestanckich uchodźców przybywających z terytorium Rzeczypospolitej, a dokładnie okolic Krakowa, Sandomierza i Lublina. Osiedlali się oni pośród pozostałych na tej ziemi Prusów z czasem ich asymilując. Wymienione wyżej grupy etniczne przez wieki mieszały się z sobą dając tym samym początek Mazurom