Zgodnie z Ustawą o odpadach USTAWA o odpadach, Dz.U. 2013 poz. 21 z dnia: 14 grudnia 2012 r. [➚]
         [tekst jednolity (Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej) Dz.U. 2023 poz. 1587 z dnia 7 lipca 2023 r.]
Nie ma kategorycznego zakazu palenia ogniska na własnej posesji, ale są przepisy, które wyraźnie wskazują, kiedy rozpalanie ogniska jest niezgodne z prawem.
  1. Zakaz przetwarzania odpadów w sposób termiczny
  2. Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zakazuje się przetwarzania odpadów (w tym w sposób termiczny) poza instalacjami i urządzeniami.
  3. Wyjątki dopuszczające spalanie pozostałości roślinnych na terenie posesji
  4. art. 31 ust. 7 tej ustawy przewiduje, że dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, lecz jedynie wówczas, gdy NIE SĄ objęte obowiązkiem selektywnego zbierania, a taki obowiązek nakłada "Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy
Palenie ognisk na posesji
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719 z dnia: 7 czerwca 2010 r. [➚]          [tekst jednolity (Obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji) Dz.U. 2023 poz. 822 z dnia 21 marca 2023 r.] określa zasady, których należy przestrzegać podczas organizowania ogniska na posesji.

Zakaz immisji, Zakłócanie spokoju,
Obowiązujące w tym zakresie przepisy to:
  1. art. 82 § 1 pkt. 1 Kodeksu wykroczeń - zgodnie z nim kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
  2. art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń - ten przepis dotyczy ogólnie zakłócania porządku w miejscu publicznym, za co grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, przy czym zakłócenie porządku może nastąpić nie tylko krzykiem, hałasem czy alarmem, ale także innym wybrykiem, do którego zaliczyć można także palenie liści czy innych odpadów roślinnych, w wyniku czego duszący dym utrudnia nam egzystencję.
  3. art. 144 Kodeksu cywilnego - mówi on, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa własności powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych (czyli np. nie można "zadymić" sąsiada robiąc ognisko na swojej posesji)